Шанс за помощ и промяна за жителите на кв. "Столипиново"

Новият център беше открит на 27.08
Новият център беше открит на 27.08
част от новата компютърна зала
част от новата компютърна зала
Изложба със снимки и истории на успешни роми, беше част от откриването
Изложба със снимки и истории на успешни роми, беше част от откриването
На откриване
На откриване
от всяка стена има какво да научиш и да те вдъхнови
от всяка стена има какво да научиш и да те вдъхнови
Г-жа Петрова разказва историята на центъра за медиите и официалните гости на откриването
Г-жа Петрова разказва историята на центъра за медиите и официалните гости на откриването
20-09-2024 09:56

Пловдивският квартал „Столипиново“ е дом за около 30 000 души. За много от тях, целият живот преминава в границите на квартала, сред познатите места и хора. По този начин, мнозина не успяват да достигнат до такива важни услуги, като образование, здравеопазване и социални служби. От там лесно се стига до изолация и възможностите за развитие са минимални. Осъзнаването на един проблем е важна стъпка от решаването му. Община Пловдив намира такава възможност с проект, който получава подкрепата на програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включването на уязвими групи“.  Решението е създаване на място в квартала и за квартала, което да събере едни от най-важните обществени услуги в едно. Така една поляна между панелните блокове се превръща в строителна площадка, а след това и в съвременна сграда с медицински кабинет, компютърна зала и още много полезни пространства. Строителството продължава няколко години и минава през много проблеми, включително Ковид, повишени цени на строителните материали, процедури по включване в електрическата мрежа и водопровода. Но проектът не разчита само на сградата, защото тя сама по себе си не решава проблемите на  хората – екипът е важен. И екипът, заедно с ръководителя на проекта Недка Петрова, работи още от началото на проекта на място в квартала.

Ние вярваме, че за да достигнем до образованието, до мотивацията децата да посещават училище, да учат български език, това става през приятните преживявания. През това да ги накараме да се почувстват полезни, да ги накараме да се почувстват важни, значими и да им покажем един по-различен свят от това, което виждат в ежедневието си.“, казва г-жа Петрова.

Заедно с екип от социални работници, образователни медиатори, педагози в различни области и педиатър, те успяват да достигнат до 1150 души – деца и възрастни. Специален е фокусът върху различни занимания с деца, особено по музика, танци и изучаване на български език. На възрастните се помага с курсове по различни професии и тематични сбирки за жени. Достъпът до лекар и решаването на проблема с липсващи здравни права, също са сред проблемите, които екипът на центъра има амбицията да реши. Един от примерите колко е важно всички тези основни услуги да бъдат на едно място е връзката между владеенето на български език, получаването на образование и развиването на навици за здравословно хранене и живот. Здравните медиатори към общината ще помагат по темата.

С наближаване края на изпълнението на проекта идва логичния въпрос какво следва след това? Община Пловдив помага центърът да продължи работа, като от първи септември, той е част от Комплекс за социални услуги за деца и семейства – Пловдив и ще продължи с 8 служители, сред които образователни медиатори, педагози и социални работници.

В процеса по създаване на центъра със своя опит помага и норвежката неправителствена организация Norsensus Mediaforum. Те работят в сферата на медийната грамотност, комуникациите и изграждане на опит. Част от екипа по проекта преминава обучение, водено от норвежкия партньор, за създаване на Мейкърспейс пространствата. Това са места за открития, които осигуряват на младите хора необходимото съдействие, за да станат дигитално грамотни. Пространствата подтикват учениците да реализират собствени проекти и да демонстрират талантите си. Такова пространство е част от новопостроените и оборудвани зали на центъра.

Защо тук става дума за нещо повече от поредния проект, в помощ на жителите на кв. „Столипиново“? „Изграждането на сградата гарантира доверие у местната общност. Че ще останем тук и ще продължим да ги подкрепяме и след края на проекта.“, казва г-жа Петрова. Екипът полага старание да включва жителите на квартала в дейността на центъра, като половината от екипа е от различни етнически групи. На всички пожелаваме много вдъхновение и успех във важната мисия.