16-03-2023 09:54
Тежки пътно-транспортни произшествия, сложни престъпления на открито или в сгради – българската полиция вече има нов помощник в разкриването им. Триизмерни скенери за местопрестъпления бяха закупени и разпределени в десет областни дирекции на вътрешните работи в страната. Инициативата е част от проект, подкрепен от Норвежкия финансов механизъм. Посетихме Хасково, където се срещнахме с екипа, който вече е обучен да използва техниката и направи демонстрация на част от нейните способности. Сред основните характеристики на тежките местопрестъпления са многото доказателства и голямото пространство, което разследващите трябва да изследват, заснемат и опишат. Как съвременните технологии помагат това да става по-лесно и качествено? Скенерът е удобен за пренасяне – побира се в една малко по-голяма раница. Монтира се на статив и управлява със специален таблет. Снабден е с множество камери, с които въртящата се глава прави подробна триизмерна снимка на пространството в определен периметър. Ако ситуацията налага, скенерът се премества в следващ район, който също се заснема, а скенерът обединява цялата информация в една реална виртуална разходка, запазена завинаги, като едно от доказателствата към случая.
„Работата по същество започва след това при обработка на заснетите данни на компютър,“ казват от екипа в Хасково. Заснетият материал позволява всеки обект да се разгледа в детайли, да се измерят разстояния между всеки две и повече избрани точки, да се измери пространство и да се извади още много информация по време на виртуална разходка на терен. Да се върнеш на местопрестъплението, както си го намерил в първия момент - това е особено полезно при продължителни дела с много свидетели и дълго разследване.
Разбира се, с новата техника идват и предизвикателства за нейното пълноценно използване. Например - районът на заснемане е добре да бъде ограничен от достъп на хора и превозни средства, защото движещите се обекти затрудняват скенера и намаляват качеството на заснемане. Светлината също е важна, но тук екипът от Хасково разполага с мобилни прожектори, които разполага на терен. И не на последно място – добрата комуникация с районната прокуратура и съд, така че резултатите от триизмерното заснемане да бъдат приети за доказателствен материал. В Хасково това е решено, като заснетият материал се включва в описа с веществени доказателства и става неразделна част от делото.
Освен техниката, проектът включва още пълен ремонт и оборудване на складове за съхранение на доказателства. Става дума за стелажи, хладилни помещения, сейфове и други, позволяващи съхранението на различни предмети, разбира се, при необходимото ниво на сигурност. Предстои закупуването и на мобилни криминалистични лаборатории, които ще помогнат за още по-добрата работа на място.