За една седмица в бъдещето, или как Норвегия насърчава иновациите и технологичното развитие

31-03-2025 09:56

Март 2025 г., Трондхайм – технологичната столица на Норвегия. Представители на български и румънски компании прекараха почти седмица в сърцето на норвежките иновации и инвестиции в стартиращи компании. Пътуването е част от проект на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП), в партньорство с Иновация Норвегия, подкрепен от Фонда за двустранни отношения. Целта е да бъдат взети добрите практики от най-добрите и да ги приложим успешно у дома.

Първите 4 спирки от посещението включваха:

Норвежкия университет за наука и технологии (NTNU). „Биещото сърце на технологичните изследвания в Норвегия,“ както го определя един от професорите, е с дълга история, която ни връща назад чак до 1760 г. В него се обучават над 43 000 студенти и работят близо 9 000 служители.

Една от основните цели, които университетът си поставя, е да изнесе науката от лабораторията и да я приложи в производството. Университетът участва и в редица международни проекти. Освен инициатива за подкрепа на стартъпи, които основно се нуждаят от усъвършенстване на управленските умения и начален капитал, университетът подпомага и скейлъпи (scale ups), които вече имат изграден бизнес модел и търсят начини за разрастване. Специално внимание се отдава на компании на млади предприемачи и/или жени-предприемачи.

Фондация за индустриални и технически изследвания (SINTEF) – един от най-големите европейски изследователски институти с фокус върху технологиите, природните и социални науки, съществува вече 75 години. В него работят  2 200 души от 80 държави, като над 70% от тях са учени.

Институтът се издържа основно чрез научна дейност и проекти. Едва 7-8 % от приходите са държавна субсидия. SINTEF е третата организация в света по брой на финансирани проекти по Програма „Хоризонт Европа“. Допълнително, като самостоятелни дъщерни дружества към института функционират и подразделенията за производство, океански изследвания, както и офис за технологичен трансфер.

В рамките на посещението бяха изнесени презентации от служители, както на NTNU, така и на SINTEF. Особен интерес представляваха презентациите за прилагане на бизнес модел за набиране на рисково финансиране за стартиращи иновативни компании, както и конкретни примери за успешни стартъпи от различни сфери (например образна диагностика на кръвоносната система при новородени, ремонт на техника, посредством дълбоководни роботи и много други). Освен привличане на инвеститори, офисите за технологичен трансфер съдействат на предприемачите и със защитата на правата на интелектуална собственост.

Клъстер за възобновяема енергия (RENERGY) – обединение на компании, което подпомага сътрудничество, с цел ускоряване на устойчивия преход към възобновяема енергия и чисти технологии. Това става чрез  иновационни проекти и нови бизнес модели в енергийния сектор. RENERGY е част от програмата за иновационни клъстери (обединения на компании, работещи в една сфера), подпомогнати от Иновация Норвегия и е класиран като клъстер от най-високо ниво на развитие. Клъстерите от това ниво вече са постигнали висока степен на свързаност и интеграция между членовете си. Основната им цел е създаване на икономическа стойност за компаниите.

Иновация Норвегия (Innovation Norway) – е считана за най-важния инструмент на норвежкото правителство за подкрепа на иновации и развитие на норвежката индустрия и предприятия. Иновация Норвегия е и официалният представител на Норвегия за търговия в чужбина и работи в подкрепа на норвежкия бизнес и развитието му към нови пазари. Имат 23 офиса по целия свят и още 11 в Норвегия.

По време на посещението беше представена инфраструктурата от клъстери в страната, както и различните инициативи за подкрепа на иновационните клъстери, които към момента са 50 броя. Друга дейностите, която Иновация Норвегия извършва е да мобилизира компании и да ги подготвя за кандидатстване за европейско финансиране. От организацията предоставят подкрепа за компании, които се занимават с „deep tech” изследвания, както и малки и средни предприятия (МСП) с висок потенциал за растеж.

След няколкото дни на срещи, представяния и взаимно опознаване, групата пое към Осло и централата на Иновация Норвегия.

Политиките на Норвегия в подкрепа на прохождащите бизнеси, включително менторски програми и Норвежкия алианс за стартъпи и технологии (NAST), бяха само част от обсъдените теми с колегите от Иновация Норвегия. Важна връзка между скандинавските компании и света има ежегодното събитие Седмица на иновациите в Осло (Oslo Innovation Week). През 2025 г. събитието ще се случи в периода 20 – 24 октомври. Миналата година то събра в Осло 18 000 участници от над 40 държави. От българска страна в събитието се включи делегация от ИАНМСП с цел представяне на  технологични и иновативни фирми.

Последната спирка от посещението на БГ делегация в Норвегия беше Научно-технологичен парк Осло (Oslo Science Park) - основната цел на парка е да улесни създаването на добавена стойност и търговски успех на резултатите от научни изследвания. Паркът събира в себе си 3 инкубатора, повече от 300 компании, над 3000 служители от 70 националности. Той е дом и на редица успешни клъстери и научноизследователски мрежи, които развиват дейност в сферата на високите технологии, мобилността, медиите, здравеопазването, климата, енергетиката и нанотехнологиите. 15 % от територията на парка е заета от лаборатории като в непосредствена близост се намират и Университетът в Осло, болницата към него, както и многобройни научни институти (включително и филиал на SINTEF).

Една от структурите в парка е Лаборатория за прохождащи компании (Startup Lab) с три подразделения – бизнес инкубатор, акселератор и инвеститорска компания. Бизнес инкубаторът предоставя подкрепа на стартиращи иновативни компании под различни форми, включително чрез осигуряване на офис пространство с възможност за разширяване успоредно с разрастването на бизнеса. Подразделението за инвестиции е обособено в отделно търговско дружество и има над 185 компании в портфолиото си. Подпомаганите предприятия са на ниво на развитие „pre-seed”, т.е. имат разработен прототип, но идеята се нуждае от допълнително разработване.