
14-04-2025 10:22
- 64 подкрепени проекта, 55 от тях с партньори
- Области на финансиране: геотермална енергия, енергийна ефективност на сгради, модернизация на общинска инфраструктура и енергийна ефективност за индустрията
- Намалена консумация на енергия с 44 376 мегават часа годишно
- 55 767 намалени въглеродни емисии годишно, чрез използването на енерго-спестовни мерки и възобновяеми енергийни източници
- 24 общини с подобрени условия за живот, чрез подменено улично осветление
Това са само част от резултатите представени по време на заключителното събитие на програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и сигурност“, което се проведе на 9-ти април в София. От българска страна беше изказана благодарност към всички помогнали за успешното изпълнение на програмата. Партньорите от норвежка страна – Норвежка дирекция за водни ресурси и енергетика се изказаха положително за продължаващото вече почти 20 години сътрудничество с българските власти. „Истинското сътрудничество и диалог са най-добрия начин за постигане на климатичните цели“, отбеляза Лин-Кайа Рогстад (Linn-Kaja Rogstad) програмен мениджър за Европа. Началникът на кабинета на министъра на енергетиката, г-жа Христина Стоичкова даде висока оценка на възможността, чрез програмата да бъдат финансирани пилотни за България проекти, с които се дава добър пример за нови посоки на работа, съвместно с партньорите.
По време на събитието бяха представени проекти за подобряване енергийната ефективност в гимназия и детска градина в гр. Перник, както и за създаване на отворен пазар за електрическа енергия, на база опита на Норвегия, с помощта на Smart Innovation Norway.
Бяха организирани и посещения на проекти, подкрепени от програмата, включително в заводът за производство на автомобилни климатици на Бер-Хелла Термоконтрол ЕООД в кв. Божурище.
Като едно логично продължение, след кратка пауза, дойде ред на заключителното събитие на програмата за подкрепа на бизнеса, управлявана от Иновация Норвегия. В нейния фокус е стимулирането на дългосрочно бизнес сътрудничество между Норвегия и България, основано на развитие и иновации. С бюджет от 28,5 милиона евро, бяха финансира 99 проекта, 40% от тях с партньор от Норвегия. „Иновациите имат ключова роля за създаването на добавена стойност и за зелената и дигитална трансформация на бизнеса,“ отбеляза г-жа Раневиг Гимсе, програмен директор на Иновация Норвегия за България и Румъния.
И още резултати от програмата:
- 188 създадени нови работни места
- 174 000 тона рециклиран отпадък
- 37 000 тона спестени въглеродни емисии
- 99 подкрепени инициативи, 21 от които на стартиращи предприятия
Сред най-интересните моменти от събитието бяха представените успешни проекти - за производство на зелени керемиди, за използването на гъби в промищлеността, като продукт с множество приложения извън храната и развиването на устойчив бизнес за поризводство на мебели. Разгледайте галерията ни със снимки в новината.