Психолозите от ГДИН се обучаваха как да изградят устойчивост в ситуации на висок стрес 

07-02-2025 13:56
„Подобряване на уменията за ефективна психологическа подкрепа и изграждане на устойчивост в ситуации на висок стрес“ бе темата на четиридневно обучение на психолозите от ГДИН, което се проведе тази седмица в Пловдив.
То е част от двустранна проектна инициатива „Повишаване ва професионалното удовлетворение на персонала в пенитенциарните учреждения и приемане на алтернативни подходи за управление на стреса с оглед подобряване психосоциалното благополучие на лишените от свобода и персонала в системата на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, финансирана от фонда за двустранни отношения на програмно ниво към програма „Правосъдие“ на Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021.
Сред целите на настоящия проект са необходимостта от въвеждане на практики за превенция на стреса, както и предприемане на действия, с които да се минимизират вредните последствия от него по време на служебните ангажименти.
В рамките на обучението проф. Снежана Илиева – преподавател в СУ „Климент Охридски“ и психолог по организационна психология, представи анализ на факторите и симптомите на бърнаут, подходи за измерването му, начини за превенция и подходи за подобряване на чувството за удовлетворение на служителите.
Международният експерт на Норвежката корекционна служба от страна на Хърватия Ива Прскало проведе практическо обучение за усъвършенстване на уменията за психологическа подкрепа в критични ситуации в пенитенциарна среда. Важен акцент бе поставен върху трениране на умения за управление на двойствената роля на психолозите в местата за лишаване от свобода, пробационните служби и арестите, грижещи се както за менталното здраве на правонарушителите, така и за психологическата подкрепа на служителите.
Бяха представени и стратегии за самопомощ за справяне с емоционалните въздействия на работната среда.
Настоящият проект и проведеното обучението са в отговор на заложените мерки в Стратегията за развитието на пенитенциарната система в Република България за периода до 2025 г.. Това е и своеобразно надграждане на Стратегия за превенция на професионалния стрес на служителите и стреса на лишените от свобода, утвърдена през 2015 г. от ГД „Изпълнение на наказанията“, разработена по проект „Подобряване на компетенциите на персонала в психологическия подбор и консултирането“, финансиран от Норвежкия финансов механизъм 2009-2014.