Служители на ГДИН се обучаваха по норвежкия модел за мотивационно интервюиране

25-03-2025 11:20
Служители на ГДИН се обучаваха за обучители по норвежкия модел за мотивационно интервюиране
В периода 17–20 март 2025 г. 28 служители на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) участваха в специализирано обучение за обучители по норвежкия модел за мотивационно интервюиране. То е част от двустранната инициатива „Усъвършенстване на корекционните умения на пробационните служители, социалните работници и психолозите“, реализирана с подкрепата на Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021 по програма „Правосъдие“.
Обучението бе водено от двама норвежки експерти – Анне Натруд от Университетския колеж на Норвежката корекционна служба (КРУС) и Анне Хьойби от Университета в Осло. Те представиха ключови принципи и практики на мотивационното интервюиране, като обучението беше изцяло с практическа насоченост – към това как се организира, преподава и ръководи курс по метода.
Още с началото на пробационната служба у нас през 2005 г., българските специалисти се запознават с мотивационното интервюиране, благодарение на експерти от английската пробационна служба. Оттогава този подход се утвърждава като полезен инструмент в работата с осъдени на пробация лица.
В последните години моделът се разви и адаптира в сътрудничество с Норвегия в рамките на предварително дефинирания проект 3 „Засилване прилагането на алтернативните мерки на лишаването от свобода“. Основната цел на настоящото обучение е натрупаният опит да бъде разширен и приложен успешно и в местата за лишаване от свобода.
Мотивационните умения не са просто техники – те представляват начин на мислене и отношение към човека. Промяната започва с изграждане на доверие, уважение към личността и откриване на вътрешната ѝ мотивация. Методът подпомага изграждането на активен диалог и устойчив ангажимент за промяна у осъдените лица.
След обучението ще бъдат създадени обучителни екипи, които ще предават знанията си на колеги от териториалните служби на ГДИН. Това ще допринесе за по-ефективно провеждане на интервенции, свързани с психологическа и емоционална подкрепа, както и за устойчиво насърчаване на процеса на ресоциализация.